30. 5. 2011

Boho styling
Tentokrát přináším outfit s černými ohrnutými kalhoty a s indiánským topem z chladivého materiálu. Inspirovala jsem se trochu boho stylem, nebo-li něco jako indián ve velkoměstě. Chyběly mi pouze náušnice z peříček a džínová bundička.


This time I wore rolled black jeans with an indian top from cooling material. I was a little bit inspired by boho style - that's something like an indian girl in the big city. I only missed feather earrings and denim jacket.


* photos by Lucie Drábková
Wearing: 
H&M tank top, Swedish Hasbeens, necklace, jeans/ Camaieu bag/ C&A leopard bunny ears

27. 5. 2011

White heat

S letními trendy přišly svítivé barvy, ale také i bílá. Bílá hlavně na krajce(Erdem, Dolce and Gabbana), kostýmech(Stella McCartney, Alexander Wang, Calvin Klein, Paul Smith), šatech(Diane Von Furstenberg, Chloe, Alberta Ferretti, Ralph Laurent) a kalhotech(Salvatore Ferragamo). Kombinuje se nejčastěji s džínovinou zlatou barvou, prvky připomínající hadí kůži a nebo klidně zazáříte v minimalistickém outfitu bez jakýchkoliv doplňků. Osobně se mi líbí k tomu další varianta, to jsou křiklavé barvičky.

Předtím jsem si říkala, že světlé džíny jsou určeny pouze pro druh lidí s odlišným vkusem na hudbu, ale nejspíš to byl omyl. Skvělé na tom je, že bílá nezahlcuje moc  teplo slunečních paprsků, na rozdíl od černé, která naopak dělá efekt štíhlých nohou. Zvolila jsem městský look - ohrnuté džíny s tlumenými odstíny,  praktickou černou taškou s třásněmi, dřeváčkama Swedish Hasbeens.With Summer trends came bright glowing colors, but also white. They are used mainly on laces (Erdem, Dolce and Gabbana), costumes (Stella McCartney, Alexander Wang, Calvin Klein, Paul Smith), dresses (Diane Von Furstenberg, Chloe, Alberta Ferretti, Ralph Laurent) and pants (Salvatore Ferragamo). It mostly combines jeans, gold color, elements of snake’s skin, but you can also shine out in minimalistic outfit with no accessories whatsoever. I personally like it with another variant, which are flagrant colors. Before I was saying myself, that bright jeans are only for the kind of people with a different taste of music, but that was probably a mistake. Great about it is, that white doesn’t consume as much sunlight as black, which makes your legs look thinner on the other hand. I picked a city look – rolled trousers with muted shades, practical black bag with fringes and Swedish Hasbeens clogs.   
Wearing: H&M – long laced sleeves, bag, Swedish Hasbeens / Only white jeans/ DIY collar a la Miu Miu/ Lindex pink socks

20. 5. 2011

After hours


Ladies and gentlemen... 

Konečně jsem dokázala zkombinovat růžový límeček(aplaus!), který jsem vystřihla z jedné pánské košile a má kreativní sestra Trang mi na něj namalovala ptáčky(dokonce jsem slíbila, že ji za to budu pravidelně uklízet pokoj). Potlesk pro ni! 

* Inspirováno úchvatnou jarní kolekcí Miu Miu z minulého roku.Finally, I was able to combine my pink collar (applause!) that I cut off from men's shirt and my creative sister Trang painted some birds on it (I even promised to tidy up her room regularly in return). Applause for her!


* Inspired by impressive last year's Miu Miu collection.  
názvem článku jsem myslela, že toto bylo foceno << after long hours at school >>outfit of mine : 
Zara kids coat / H&M kids cardigan / vintage transparent shirt / Tally Weijl leggins / Mixer shoes / LeSportsac Joyrich collection backpack / DIY collar inspired by Miu Miu (thanks to Trang) + vintage brooche / Hello Kitty pink lipstick

19. 5. 2011

Trichomania hair products
Jak nejlépe pečovat o barvené vlasy? Aneb článek o tom, jak si udržet blond s kvalitními přípravky.

Nestačí si opláchnout hlavu, naplácat libovolný šampon, opět omýt vodou a občas použít i nějaký ten kondicionér. Abyste neměli kadeře jako koště, je samozřejmě správné vědět co škodí či co prospívá vašim vlasům. Já jsem velice spokojená s přípravky Marka Westona, který vlastní kadeřnický salon Trichomania. Pokud sleduje délší dobu tento blog, určitě jsem se dočetli o mé radikální změně, kterou jsem vlastně postoupila zrovna tam. 

1.)  Připravím si šampon č.3 a voňavý čokoládový balzám č.2, protože tyto dva přípravky používám na mokré vlasy.
2.) Opláchněte si vlasy vlažnou vodou, šampon č.3 promasírujte po celé délce vlasů a opět opláchněte.
3.) Rozetřete na vlhké vlasy balzám č.2, nechte 3-5minut působit. Opláchněte.
4.) Vemte si ručník, jemně sušte vlasy jakoby směrem nahoru(pozor žádné předklánění a rychlé tření pramenů!)
5.) Nastříkejte na vlasy protřepaný kondicionér č.5, zapojte fén a sušte.
6.) Po vyfoukání si naneste několik olejových kapiček přípravku na lesklé vlasy č.1 (nepřehánět nebo si budete muset ještě jednou mýt hlavu)
7.) Podle potřeby si vymodelujte účes pomocí spreje č.4

Více informací na webu TRICHOMANIAWhat is the best way to treat your colored hair? Or article: how to keep your blond hair trough quality products.
There isn’t enough to rinse your head, grab any shampoo, rinse your hair again and from time to time use the conditioner. To not have hair texture of the broom, it's good to know, what is beneficial to your hair. Personally, I'm very happy to use products by Mark Weston, who owns the hair salon Trichomania. If you're a regular reader of my blog, you must have read an article about my radical change that I moved to the salon Trichomania. 

1) Prepare a shampoo no. 3, and scented chocolate balms no. 2, since I use these products on my wet hair. 
2) Rinse your hair with tepid water, massage your head down all along the hair length by no.3, and rinse again.
3.) Bring into a play balm no. 2; leave it 3-5 minutes to react. Rinse your hair.
4.) Take a towel, gently dry up your hair, from up to down (beware rubbing and any aggressive treats).
5.) Spray out your hair with shaken conditioner no. 5, and plug in hair dryer. 
6.) After drying, apply a few drops of oil product for shiny hair no. 1 (be careful to not overdo it, hence you have to wash your hair again.)
7.) As necessary, shape your hair by the help of spray no. 4.

To find out more, visit TRICHOMANIA website.

17. 5. 2011

Invisible


Na čtvrteční představení kosmetiky Hello Kitty jsem si na sebe vzala oblečení, které se převážně skládalo z jarních tónů a průhledných prvků, jako je taška a sandále. Inspirovala jsem se tak trochu jarní/letní kolekcí Prady, kde modelky na sobě měly krystalové šaty, plastové kabelky i boty na podpatku, lesklé rudé rty. Pokud si na ni nepamatujete, pusťe tuto kampaň na youtube. Zamilujete si ji!


On Thursday's representation Hello kitty cosmetics, I wore pieces consist of summer hues and transparent elements e.g a bag and sandals. I was little bit inspired by Prada summer/spring collection, where models wore beautiful crystal dresses, plastic handbags as well as high heels shoes and red lips. In case you don't recall the collection, watch it on Youtube. You'll love it.
wearing: 
H&M sweet pink long sleeves bought in Dresden / H&M showroom parka + Fashion Against AIDS collection cosmic shorts + transparent bag / Topshop plastic sandals / Trang's headphones I bought her for Christmas from Pull&Bear / pistachio Ice Watch/ pistachio Rimmel nail polish / Hello Kitty orange lipstick


 googled image

14. 5. 2011

Hello world!
Měří jako 5 jablek na sobě, váží jako 3. Bydlí v Londýně a zajímá se o módu. Má také sestru, která se jí podobá, ale až na to, že nosí na jiné straně mašli. Je to kočička a jmenuje se 
Hello Kitty.

V parfumérii Marionnaud na Smíchově se konala  akce pro vybrané bloggery . Byla to celosvětová premiéra kosmetiky Hello Kitty určené pro věkovou kategorii od 15 do 30let. Tato číča je tak oblíbená, že by mohla vytvořit armádu z malých fanynek a možná ovládnout i ten svět. Při nejmenším by dokázala zavést vlastní náboženství.

Z kosmetiky si můžete pořídit všechny druhy líčidel i kvalitní štětce s přírodními štěninkami. Voňavé lesky a balzámy na rty dokážou být krásným sladkým dárkem pro vaše nejbližší. Hydratační rtěnky nabízí světlé odstíny barev(nejtmavší je fialová), najde se tu široký výběr barev očních stínů, které jsou letos in. Laky na nehty mě nejvíce zaujaly! Od oranžové, světlounce růžové, stříbrné, zelené až po korálově červenou a mnoho další.  Ceny nejsou vůbec přehnané na značkovou kosmetiku. Pohybuje se v rozmezí 150,-Kč - 400,-kč(nejdražší jsou štětce). Už se těším na vyzkoušení. Ještě malá informace – není testováno na zvířatech!

*koupit si ji můžete ve vybraných obchodech Marionnaud(včetně OC Nový Smíchov)


 It's high as five apples on top of each other, it weights as 3. It lives in London and it's interested in fashion. It also has a sister that is similar to her, but wears a bow on a different side. It's a kitty and her name is Hello Kitty!

     In a perfumery Marionnaud in Smichov was an event for selected bloggers. It was worldwide premiere of cosmetics Hello Kitty for aged 15 to 30. This Kitty is so popular, that it could make an army of little fans and maybe conquer the world. At least could establish its own religion.

The selection of cosmetics offers all kinds of make-up, even quality brushes with natural bristles. Good smelling glosses and balsams for lips can become a very sweet present. Moisturizing lipstick offers bright shades of colors (the most dark is purple); you can also find
       a wide selection of eye shadows which are currently in. Nail polishers struck me as most interesting; from orange to bright pink, silver, green, red and much more. Prices are not high at all, considering it is a high valued trademark cosmetic between 150,-kc to 400,-kc (the most expensive are brushes). I can wait to try them all out. FYI it is not tested on animals!

*you can buy it in selected stores Marionnaud(including OC Novy Smichov).
 


13. 5. 2011

Happy socks


Slyšeli jste již o Happy Socks?
Pokud ne, tak Vám tuto švédskou značku trochu přiblížím.
Happy Socks je známé hlavně v zahraničí a v České republice k nám přišel tento velký sortiment ponožek a punčochového zboží velice nedávno. Sehnat je můžete například na stránce urbalux.cz.
Nejvíce mě fascinují batikované punčocháče, které jsem měla zatím v TADYTOM článku. Sice tyto ponožky mají tvar jako každé jiné, ale naopak mají neobvyklé vzory i barvy.
Více se můžete dozvědět na oficiálních stránkách nebo třeba na elle.cz.

A co vy a ponožky obecně? Patří do lodiček, sandálů nebo pouze do tenisek?


Have you ever heard of Happy Socks?
If not, let me introduce you to the Swedish company.
Happy socks is known mainly abroad as the great selection of socks and stocking came to Czech republic not that long ago. You can get them for example on urbalux.cz.

I am most fascinated by batiked stockings, which I had (wore) as you can see in THIS article. Even though these come in the same shape as any other, they have unusual prints and are in unusual colors.
You can find out more on the official site, or just go to elle.cz.
And what about you and socks? To trainers, sandals or just slips?
j4Ftza on Make A Gif, Animated Gifs


10. 5. 2011

Rozhovor na mdls.cz


Celý rozhovor v češtině najdete ZDE!
 

How long have you been interested in fashion?
I think that it all started in the childhood. I've spent my spare time drawing dolls and clothing cuddly bears. Then my sisters bought teen magazines and I made kind of mini gossip magazines myself. I cut and stuck bunch of pictures of celebrities, I wrote scandal exposures and I also had my fashion column like in magazines. I showed my finished work to my sisters, who had been really amused by it. But I've been interested in fashion actively since my blog's foundation. More I'm into that world the more fun I have. 

Who drove you to fashion? Do you have any icon in your neighborhood?
Definitely my older sisters and who drove them to fashion? I have no idea. I have to ask. I'm glad for all my relatives I have. Each of them have their personal style and that's I love about them.

What inspires you the most?
Surely the fashion magazines and internet blogs. I can find a never-ending source of inspiration in it. The inspiration usually comes from catwalks that dictate incoming trends.   

How do you perceive a difference between Czech and abroad fashion? In what does it consist? 
The Czech Republic, so far, is not developed enough to be among countries with high economic status. For sure, it's on its way to improve. The new fashion brands launch here, fashion events take place and of course there are blogs. 

I have noticed that lot of Czech designers prefer minimalism. For example, shades of grey and white. And others are not afraid of bright color combination. And other cares the clothes to be multifunctional. So, that the Czech fashion doesn't lie only in socks and sandals.  
Personally, I prefer different style.  

What is your opinion regarding Czech fashion generally? 
It's seems to me, that some people on the ground of Czech Republic, are trying to develop fashion by various events, which is year over year more and more visited. And I'm pleased for it. Sometimes I'm discomforted by mocks and critics from completely strange people. It could influence someone's natural behavior.

How could you advice to those, who does not find their style yet?
It's really depends on what community are you occurring in. The more cultured friends you have, the more sophisticated clothes requirements. Of course, the style is developing over time; you need the patience and an idea.  

And at the conclusion, how would you define words fashion, style and fashion editorial?
The fashion is something, which is affected by human psyche. We are dressing up how are we feeling at the moment and our personality takes the role as well. It's changing everyday as we are. It's extremely important for us to fulfill our esthetic needs.
Everyone has style indeed as well as opinions. Some of them doesn't draw it out, but is completely natural matter to be interested in what our body will be covered whole day. There are really many definitions how to describe style and fashion.


Děkuji mockrát za rozhovor Durduin!


 

7. 5. 2011

Neon colors again.

 

Opět přináším zářivé barvy, které ovládly přehlídková mola a mnoho obchodních řetězců typu Zara. Přiznávám - jsem neskutečně ovlivněna tímto jarním/letním trendem.
Líbí se mi kontrasty. S černými doplňky skvěle vynikají křiklavé barvičky.

K outfitu jsem si vzala průhlednou tašku z kolekce Fashion against AIDS. Ano, je to divný pocit, když se vám cizí lidé zvláštně dívají na to, co máte zrovna v tašce. Například co budete mít dneska ke svačině. Výhoda je v tom, že lehce najdete svůj mobil a že je fakt pěkná.

Použila jsem svou bubble gum pink rtěnku, která dělá opticky zažloutlé zuby.I'm bringing to you neon colors again, very popular on the catwalk as

well as fashion retail like Zara lately. 
Must confess, that I'm highly influenced by this spring/summer trend.

I like contrast. The black goes great with flagrant shades.


I pieced out my outfit along with a transparent bag from Fashion against AIDS.

Yeah, its a quite weird feeling let people see through your bag. For instance they can identify what will you have for a snack. In the other side, the advantage is, you can find your phone easily and it's really nice.

I used my bubble gum - pink lipstick, that makes my teeth yellowed.


 wearing: H&M kids cardigan + overknees, H&M Fashion against AIDS transparent bag, pink vintage shirt, Stradivarius shorts + DIY lace trimming, Mixer shoes, ? glasses a la Single man, Sephora bubble gum pink lipstick